Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja „ZNICZ 2014” w powiecie wschowskim

Data publikacji 27.10.2014

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, wschowscy policjanci po raz kolejny prowadzić będą wzmożone działania pn.„Znicz 2014”. Codziennie nad bezpieczeństwem mieszkańców i osób odwiedzających groby najbliższych będą czuwali policjanci ruchu drogowego, służb patrolowych i kryminalnych oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Tegoroczna akcja „ZNICZ" rozpocznie się już w piątek / 31 października 2014 roku/ i potrwa do godziny 24.00 w niedzielę /02 listopada 2014 roku/. Policjanci, także ubrani po cywilnemu będą patrolować przede wszystkim okolice cmentarzy, ciągów komunikacyjnych, wszystkich dróg dojazdowych.

W trakcie działań na drogach policjanci szczególna uwagę będą zwracać na kierujących popełniających szczególnie niebezpieczne wykroczenia w ruchu drogowym tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, przejeżdżanie linii ciągłej oraz parkowanie pojazdów w miejscu niedozwolonym. Przede wszystkim jednak policjanci będą bezwzględni dla tych, którzy zdecydują się usiąść za kierownicę po pijanemu.

Biorąc pod uwagę duże natężenie ruchu pojazdów i pieszych w obrębie cmentarza prosimy Państwa o pozostawianie pojazdów na okolicznych parkingach i przemieszczanie się na cmentarz pieszo. Poprawi to znacznie płynność ruchu w okolicach samego cmentarza, skróci czas dotarcia na groby bliskich i powrót do domów, oraz ułatwi pracę służb porządkowych.

PRZYPOMINAMY O PODSTAWOWYCH ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA:

dla uczestników ruchu drogowego:
- przed wyjazdem sprawdzamy stan techniczny pojazdu (ogumienie, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych),
- podróż planujemy tak, aby uwzględnić postoje, po to by kierowca mógł chwilę odpocząć i zebrać siły do dalszej podróży,
- sprawdzamy czy na trasie, którą wybraliśmy nie napotkamy na roboty drogowe. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl.
- za kierownicę siada wyłącznie osoba trzeźwa i wypoczęta – to ona odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów,
- prędkość dostosowujemy do natężenia ruchu i warunków atmosferycznych – pamiętajmy: wolniej znaczy bezpieczniej,
- w czasie podróży zapinamy pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewozimy wyłącznie w odpowiednich do ich wagi i wzrostu fotelikach,
- dbamy o to, by przewożony bagaż był prawidłowo zamocowany, nie ograniczał widoczności i nie przemieszczał się w czasie jazdy,
- w trakcie postoju nie pozostawiamy w samochodzie wartościowych przedmiotów (laptopy, telefony komórkowe itp.), które mogą paść łupem złodzieja,
- parkujemy pojazd zgodnie z przepisami, w miejscach do tego wyznaczonych. Zadbajmy o to, aby nasze auto nie blokowało wjazdu lub wyjazdu z drogi, bramy itp. oraz dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Pamiętajmy, że samochody pozostawione w miejscach, w których jest to zabronione i utrudniające ruch lub zagrażające bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.

Apelujemy też do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Przypominamy o elementach odblaskowych, które poprawiają widoczność, a tym samym wpływają na nasze bezpieczeństwo.

w środkach komunikacji i w okolicy cmentarzy:
- torebkę trzymać przed sobą, a pasek nawinąć na rękę,
- nie nosić portfela i dokumentów w tylnej kieszeni spodni,
- nie "zajmować " siedzącego miejsca swoją torebką, samemu jednocześnie kasując bilet,
- nie trzymać pieniędzy w jednym miejscu,
- kluczy od mieszkania nie nosić razem z dokumentami,
- w przypadku zauważenia kradzieży, natychmiast głośno reagować i powiadamiać Policję

Prosimy pamiętać, że pozostawienie choćby na chwilę na grobach lub obok nich, torebek lub saszetek - może przyczynić się do ich kradzieży.

Powrót na górę strony