Działania służb ratowniczych na Jeziorze Sławskim - Aktualności - KPP Wschowa

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działania służb ratowniczych na Jeziorze Sławskim

Data publikacji 08.10.2018

W niedzielę (7 października) na Jeziorze Sławskim odbyły się działania ratunkowe Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowe ze Sławy i Policji. Scenariusz działań przewidywał w pierwszej kolejności podejmowanie z wody rozbitków i udzielanie im pomocy. Drugi, bardziej skomplikowany element ćwiczeń dotyczył poszukiwania rozbitków. Ćwiczenia zakończyły się sukcesem.

Scenariusz weekendowych,  wspólnych działań WOPR Sława i Policji przewidywał dwa etapy. W pierwszej kolejności ratownicy wodni podjąć mieli z wody topiąca się kobietę. Zadanie było urozmaicone elementem udzielenia pomocy w wodzie w postaci umieszczenia kobiety na noszach ratowniczych, a następnie przekazanie kobiety na podpływającą łódź policyjną, która miała za zadanie przetransportować kobietę na ląd, gdzie oczekiwały na nią służby medyczne.

Kolejny elementem ćwiczeń było poszukiwanie rozbitków. Z informacji jakie zostały przekazane przez sopocką bazę, w wyniku skorzystania przez jednego z rozbitków z aplikacji „na ratunek 601 100 100” ratownicy wodni oraz policjanci wiedzieli, że szukać muszą trzech osób, których Omega przewróciła się w okolicach wyspy na Jeziorze Sławskim.  Również ten etap ćwiczeń zakończył się sukcesem.

Każde takie przedsięwzięcie, modyfikacja założeń w scenariuszach, dodawanie coraz to trudniejszych założeń wykazuje, że model współpracy służb ratunkowych, zaangażowanie i błyskawiczna reakcja przygotowuje nas wszystkich do podejmowania szybkich, właściwych decyzji w sytuacjach mogących pojawić się na wodzie, gdzie każda minuta jest na wagę złota.

 

opr. podkom. Maja Piwowarska

Oficer Prasowy KPP Wschowa

foto Stanisław Fedyniak