Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Zaginione dziecko”- ćwiczenia służb ratowniczych na Jeziorze Sławskim

Data publikacji 02.07.2018

W miniony piątek (29 czerwca) sukcesem zakończyły się poszukiwania 11-latka, który w nieznanych okolicznościach zniknął z terenu jednego z ośrodków wypoczynkowych nad Jeziorem Sławskim. Takie założenia przewidywał scenariusz działań sztabowych, które odbyły się na terenie Gospodarstwa Rybackiego w Sławie.

O całym zdarzeniu dyżurnego wschowskiej Policji powiadomiła za pośrednictwem WCPR mama zaginionego 11-latka. Z  relacji przerażonej kobiety wynikało, że rodzina przyjechała z Zakopanego na urlop do Gospodarstwa Rybackiego w Sławie. Podjęte „na własną rękę” działania poszukiwawcze nie przyniosły efektu i nie znający terenu sławskiego rodzice postanowili zgłosić całą sytuację dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Biorąc pod uwagę powagę zdarzenia Komendant Powiatowy Policji we Wschowie insp. Tomasz Kłosowski ogłosił alarm całej jednostki. Patrole policji udały się na wskazany ośrodek wypoczynkowy.

Na miejscu, gdzie po raz ostatni widziany był 11-latek powołany został sztab kryzysowy. Pojawiły się zastępy straży pożarnej, wozy pogotowia ratunkowego, strażacy, strażnicy miejscy, strażnicy leśni, strażnicy rybaccy, ratownicy wodni, płetwonurkowie oraz przedstawiciele zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego we Wschowie.

Z uwagi na kategorię zdarzenia zaangażowane do działań poszukiwawczych wszystkie służby podjęły pośpiesznie działania penetracyjne wszystkich domków letniskowych oraz kompleksu leśnego w rejonie linii brzegowej. Policyjni technicy zabezpieczali ślady mogące naprowadzić na trop 11- latka. Pomocny okazał się zapis monitoringu umieszczonego na terenie Gospodarstwa Rybackiego w Sławie, który zarejestrował młodego chłopca spacerującego po brzegu plaży, kierującego się w stronę pomostu. W trakcie sprawdzania zacumowanych przy pomoście łodzi ratownicy odnaleźli 11-latka, który schował się  celowo w jednej z łodzi przed rodzicami.

W trakcie sprawdzania terenu zbiornika wodnego policjanci natrafili na zarzucone nielegalnie sieci. Szybkie działania pozwoliły na zatrzymanie w ciągu kilku minut dwóch kłusowników, którzy na swój nielegalny połów udali się skradzioną z innego ośrodka wypoczynkowego łodzią.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia, których celem było wypracowanie i sprawdzenie współpracy wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców powiatu wschowskiego.

Każde takie ćwiczenia praktyczne mają na celu szybką synchronizację wszystkich służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Wypracowanie umiejętności praktycznych, szybkich i skutecznych rozwiązań przyczynia się do wzrostu poziomu naszej skuteczności i podejmowania nowych rozwiązań systemowych.

 

opr. podkom. Maja Piwowarska

Oficer Prasowy KPP Wschowa