„Pasy bezpieczeństwa” ratują życie - Aktualności - KPP Wschowa

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Pasy bezpieczeństwa” ratują życie

Data publikacji 05.06.2018

Wschowscy policjanci przeprowadzają dziś działania „PASY” podczas których zwracają szczególną uwagę na to, czy kierujący i pasażerowie stosują pasy bezpieczeństwa oraz, czy dzieci przewożone są w prawidłowy sposób. Wszystko po to, aby nasi kierowcy, pasażerowie podróżowali bezpiecznie.

Nie od dzisiaj wiemy, że głównym powodem wprowadzenia pasów bezpieczeństwa do pojazdów samochodowych była  ochrona kierowcy i pasażerów przed poważnymi i tragicznymi skutkami zdarzeń drogowych, w szczególności czołowych.

Wschowscy policjanci, w szczególności ruchu drogowego monitorują stan bezpieczeństwa na drogach powiatu wschowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem pasów bezpieczeństwa i sposobu przewożenia dzieci.

W trakcie dzisiejszych działań śmiało można stwierdzić, że nasi kierowcy stosują pasy bezpieczeństwa i dbają o bezpieczną podróż maluchów.  Świadomość kierowców i pozytywne działania mają istotne znaczenia dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Niesfornymi kierowcom przypominamy, że:

  • Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę bez zapiętych pasów kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 złotych oraz 2 punkty. Kierowca odpowiada także za bezpieczeństwo przewożonych pasażerów. W związku z tym (niezależnie od odpowiedzialności każdego z pasażerów) może być również ukarany za przewożenie osób, które nie używają pasów bezpieczeństwa (mandat karny 100 zł i 4 punkty).
  • Mandat w wysokości 150 złotych i 6 punktów otrzyma kierowca także w przypadku przewożenia dziecka poza fotelikiem lub innym urządzeniem ochronnym.

Fotelik bezpieczeństwa powinien być prawidłowo zamontowany i dostosowany do wzrostu i wagi dziecka. Przecież nie chodzi to, żeby nie dostać mandatu za brak fotelika, tylko o to aby chronić zdrowie i życie dziecka. Obowiązek jazdy w fotelikach nie dotyczy m.in.: taksówek, karetek pogotowia i radiowozów

Pamiętajmy, że zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych w razie zdarzenia drogowego uratują życie i zdrowie.

 

opr. podkom. Maja Piwowarska

Oficer Prasowy KPP Wschowa