Priorytetem bezpieczeństwo – Uważajmy na drodze! - Aktualności - KPP Wschowa

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Priorytetem bezpieczeństwo – Uważajmy na drodze!

Data publikacji 15.11.2017

Jesień i zima to najtrudniejszy okres zarówno dla kierowców, jak i pieszych. W tym właśnie okresie częściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Pieszy bardzo często „wtapia się” w jesienne otoczenie. Skalę zagrożenia potęgują niekorzystne warunki atmosferyczne. Przyczyn wypadków należy upatrywać zarówno po stronie kierowców, jak i samych pieszych. Tak było w przypadku wczorajszego potrącenia 51- letniego pieszego.

W  okresie jesienno - zimowym na polskich drogach rośnie liczba wypadków z udziałem pieszych. Po części jest to wina kierowców, których dyskomfort jazdy powodują niesprzyjające warunki atmosferyczne m.in. szybko zapadający zmrok, opady deszczu, śniegu, pojawiające się gęste mgły. Jednak przyczyn potrąceń należy również upatrywać w samych pieszych. Bardzo często ich niefrasobliwość, brak wyobraźni, nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przyczyniają się do poważnych zdarzeń drogowych. Tak było w przypadku wczorajszego, wieczornego potrącenia 51-letniego mieszkańca gminy Wschowa w miejscowości Wygnańczyce.  Mężczyzna mając prawie 3,5 promila alkoholu we krwi wtargnął na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Mężczyzna chciał przejść na drugą stronę drogi nie upewniając się czy nic mu nie zagrażało. Z uwagi na pochopność pieszego kierująca 21-latka nie miała możliwości uniknięcia potrącenia. Zespół pogotowia ratunkowego udzielił pieszemu pomocy. Na szczęście doznał jedynie ogólnych potłuczeń.

Od wielu lat bardzo zbliżona jest liczba wypadków zawinionych przez kierowców, jak i samych pieszych. Niefrasobliwość pieszych, złudne poczucie bezpieczeństwa skłania do nieostrożnego wchodzenia na jezdnię nawet w bezpośredniej bliskości nadjeżdżającego pojazdu. Podkreśleniu zasługuje fakt, że w wielu przypadkach bezpieczeństwo pieszych zależy od nich samych. Najistotniejsza  w okresie jesienno - zimowym jest jednak widoczność, co winno skłaniać pieszych do noszenia elementów odblaskowych i to nie tylko poza obszarem zabudowanym.

Wschowscy policjanci ruchu drogowego codziennie monitorują stan bezpieczeństwa na wszystkich drogach powiatu wschowskiego, w szczególności krajową „12”.

 

opr. podkom. Maja Piwowarska

Oficer Prasowy KPP Wschowa