Narodowe Święto Niepodległości we Wschowie - Aktualności - KPP Wschowa

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Narodowe Święto Niepodległości we Wschowie

Data publikacji 13.11.2017

W niedzielę obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W powiecie wschowskim odbyły się uroczystości upamiętniające tak ważne dla nas wydarzenie. We Wschowie po nabożeństwie ruszył korowód pod tablicę upamiętniającą Wiec Polski przy ul. Niepodległości, gdzie szef wschowskiej Komendy Policji insp. Tomasz Kłosowski uczcił pamięć 99 rocznicy Niepodległej Polski. Wschowscy policjanci czuwali nad bezpieczeństwem uczestników przemarszu.

Dzień 11 listopada został w 1937 r. oficjalnie ogłoszony świętem narodowym.  Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.

Jak co roku mieszkańcy powiatu wschowskiego, przedstawiciele władz samorządowych gmin i powiatu, służb mundurowych, delegacje organizacji i instytucji po nabożeństwach spotkali się wspólnie w punktach centralnych obchodów. We Wschowie po mszy korowód udał się pod tablicę upamiętniającą Wiec Polski przy ul. Niepodległości. Pod tablicą odczytano apel pamięci, po którym nastąpiła salwa honorowa. Delegacje złożyły kwiaty oraz zapalono znicze.

W Sławie, jak co roku upamiętnienie tak ważnego wydarzenia miało miejsce przy obelisku znajdującym się przy ulicy Odrodzonego Wojska Polskiego. Po krótkiej prezentacji historii tego wydarzenia, przygotowanej przez sławską młodzież reprezentanci służb mundurowych, samorządów i jednostek samorządowych złożyli wieńce.

W Szlichtyngowej główne obchody Święta Niepodległości odbyły się na rynku przy obelisku.

Nad bezpieczeństwem w trakcie obchodów Święta Niepodległości czuwali wschowscy, sławscy policjanci.

Mundurowi obecni również byli w trakcie niedzielnej części artystycznej przygotowanej na wschowskim rynku.

 Policjanci ruchu drogowego cały czas czuwali na bezpieczeństwem na drogach powiatu wschowskiego. Minionego weekendu doszło jedynie do kilku kolizji drogowych. Mundurowi zatrzymali do kontroli nietrzeźwego rowerzystę. Uwadze wschowskiej drogówki nie umknęli kierowcy przekraczający dozwolone prędkości w obszarach zabudowanych, nie korzystający z pasów bezpieczeństwa, jak również kierowcy nie posiadający żadnych dokumentów podczas kontroli.

Wschowska drogówka zatrzymała do kontroli 33 - letniego mężczyznę, który postanowił wyprzedzić jadący przed nim pojazd na przejściu dla pieszych w centrum Wschowy.  Mandat 300 zł i 10 punktów karnych zasiliły konto lekkomyślnego mieszkańca powiatu polkowickiego.

Miniony weekend w powiecie wschowskim można uznać za spokojny zarówno w aspekcie podejmowanych interwencji przez policjantów prewencji, jak i obsługi zdarzeń kryminalnych przez mundurowych Wydziału Kryminalnego.

 

 

opr. podkom. Maja Piwowarska

Oficer Prasowy KPP Wshowa

foto : zw.pl