Oszustwa „na wnuczka”, „policjanta”- bądźmy ostrożni! - Aktualności - KPP Wschowa

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwa „na wnuczka”, „policjanta”- bądźmy ostrożni!

Data publikacji 13.03.2017

Mimo wielokrotnych ostrzeżeń nadal działają oszuści, wyłudzający pieniądze metodami "na wnuczka", "na policjanta"…..ich pomysłowość nie zna granic. Policja apeluje o maksymalną ostrożność, przestrzega przed tego typu zagrożeniami.

Przestępczość metodami „na wnuczka”, „policjanta”….. nie należą do innowacyjnych metod przestępczych, jednakże kreatywność i błyskotliwość oszustów nie zna granic. Stosowane przez złodziei metody wzbogacenia się cudzym kosztem stanowią już szeroki wachlarz. Przykładów jest mnóstwo, dlatego też zanim podejmiemy decyzję mającą związek z naszymi finansami, które niekiedy stanowią oszczędności naszego życia sprawdźmy informacje, które przekazała nam osoba kontaktująca się z nami. Nie podejmujmy szybkich i pochopnych decyzji. Pamiętajmy, że policjant nie będzie żądał od nas pieniędzy w celu prowadzenia czynności policyjnych. Z pewnością w takich przypadkach będzie się kontaktował osobiście, a nie telefonicznie.

W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania oszustwa, należy niezwłocznie powiadomić o tym Policję.  

Pamiętajmy, aby o takich sytuacjach, zdarzeniach rozmawiać z najbliższymi, a zwłaszcza z seniorami, którzy stanowią najlepszą pożywkę dla złodziei, którzy wykorzystują ich łatwowierność i naiwność. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny.

Nie zapominajmy również o rozmowach telefonicznych mających związek ze zmianą operatora, dostawcy prądu, gazu, bądź też wygranego odkurzacza. W trakcie rozmów zachowujmy trzeźwość umysłu i nie podejmujmy pochopnych decyzji, które jak się później może okazać wcale nie będą dla nas korzystne.

Cokolwiek podpiszemy poświęćmy dłuższą chwilę i zapoznajmy się z treścią przedłożonych do podpisu dokumentów.

 

opr. podkom. Maja Piwowarska