Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądźmy ostrożni na drodze!

Data publikacji 03.11.2016

Podejmowane przez policjantów ruchu drogowego działania prewencyjne „Trzeźwy Kierowca”, „Prędkość”, „Pasy Bezpieczeństwa”, „Fotelik”, a przez ostatnie dni „Znicz 2016”, a co się z tym wiąże, przeprowadzone liczne kontrole służyć mają zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa na lubuskich drogach wszystkich uczestników ruchu drogowego. Policjanci ruchu drogowego również na bieżąco docierają do wszystkich grup wiekowych, po to aby uświadomić zarówno pieszym, jak i kierowcom, jak potężne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa na drogach, ma właśnie nasze zachowanie, gdzie niejednokrotnie sami narażamy się na poważne niebezpieczeństwo.

Wschowscy policjanci ruchu drogowego prowadzą intensywne kontrole wszystkich dróg w powiecie wschowskim. Uczestniczą w szeregu akcji mających związek z pomiarami prędkości nadjeżdżających pojazdów, w szczególności poruszających się w obszarach zabudowanych. Mundurowi badają trzeźwość kierowców, które niejednokrotnie wykazują, że na naszych drogach nadal pojawiają się lekkomyślni kierowcy, którzy decydują się na jazdę „na podwójnym gazie”.  O czym świadczy może wczorajsza kontrola przeprowadzona pomiędzy Wschowa a Buczyną. Kierowca osobowego Volkswagena prowadził auto mając 0,3 promila.

W międzyczasie  policjanci wschowskiej drogówki zatrzymali do kontroli 21-letniego mieszkańca Kościana, który w jednej z miejscowości w gminie Szlichtyngowa, na obowiązującym ograniczeniu do 50 km/h, pędził 106 km/h. Stracił prawo jazdy i otrzymał 500 złotowy mandat i 10 punktów karanych.  Przeprowadzona kontrola drogowa w centrum Wschowy przez  policjantów Wydziału Prewencji spowodowała, że na nieodpowiedzialnego 29-latka, skierowany został wniosek o ukaranie do sądu za jazdę bez uprawnień.

Z najpoważniejszymi, wręcz tragicznymi skutkami niezachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa spotkała się 57-letnia mieszkanka gminy Sława, która w środę /02 listopada/ tuż po godzinie 15.00 została nieszczęśliwie potrącona przez kierowcę volkswagena t4. Do potrącenia doszło na prostym odcinku drogi pomiędzy Tarnowem Jeziernym a Radzyniem.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta wysiadła z autobusu, który zatrzymał się na poboczu, chcąc przejść na drugą stronę drogi nie upewniła się czy coś nie nadjeżdża. Wtedy została potrącona przez kierującego VW transporterem, który omijał stojący na poboczu autobus.  Mimo podjętej reanimacji kobieta zmarła.

Pamiętajmy, że nasze zachowanie na drodze, przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego w dużej mierze ma wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Warto niekiedy przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa pieszym.

Należy pamiętać, że pieszy jest równoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, podobnie jak kierujący pojazdem, a więc korzysta nie tylko z określonych praw, ale również spoczywają na nim pewne obowiązki.

> Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza.

> Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

> Pieszy powinien przechodzić przez jezdnię co do zasady w miejscach do tego wyznaczonych tj. na przejściach dla pieszych. Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest zobowiązany skorzystać z niego. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności.

> Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

>  Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

> Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

>  Zamierzając przejść na drugą stronę jezdni (w tym również na przejściu dla pieszych), zanim wejdziesz stosuj się do sprawdzonej zasady:

  • spójrz w lewo,
  • spójrz w prawo,
  • ponownie spójrz w lewo,
  • gdy upewniłeś się że droga jest wolna, zacznij przechodzić
  • podczas przechodzenia kontroluj sytuację, czy nie nadjeżdża pojazd
  • przechodź jezdnię równym krokiem prostopadle najkrótszą drogą
     

Jednocześnie pamiętaj, że zabrania się:

  • wchodzenia na jezdnię:

- bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

- spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
  • przebiegania przez jezdnię;
  • chodzenia po torowisku;
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Pamiętajmy również o elementach odblaskowych!

 

opr. podkom. Maja Piwowarska

Oficer Prasowy KPP Wschowa

Powrót na górę strony