Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

FAKTY! Rozmowy przez telefon podczas jazdy

Data publikacji 02.08.2016

Europejska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opublikowała materiały na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego i rozwiązań mających na celu jego poprawę, bazując na doświadczeniach różnych państw europejskich. Według badań, coraz więcej wypadków jest spowodowanych dekoncentracją kierowcy, który w trakcie jazdy skupiony był na rozmowie przez telefon czy pisaniem SMS-ów. Narastającym problemem są piesi, przede wszystkim młodzi ludzie wpatrzeni w swoje telefony komórkowe.

Bazując na doświadczeniach różnych krajów europejskich Europejska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przeprowadziła badania, mające na celu uściślenie przyczyn pojawiających się zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak i wypracowanie sensowych rozwiązań mających duży wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa.

Jedną z kwestii poruszonych w tym raporcie są badania kierowców, którzy podczas jazdy prowadzą rozmowy telefoniczne. Kierowanie pojazdem i rozmowa przez telefon, nawet z zestawem głośnomówiącym, może  być elementem rozpraszającym uwagę kierującego.  Rozmowa pobudza jego wyobraźnie wizualną, powodując więcej niebezpiecznych sytuacji na drodze od tych, którzy nie rozmawiają przez telefon. Badania wykazują, że kierowcy skupiają się na mniejszym fragmencie drogi przed nimi i nie dostrzegają zagrożeń wokół, a nawet tych bezpośrednio przed nimi, skutkuje to brakami w postrzeganiu rzeczywistości. To pokazuje, że nawet rozmowa za pomocą zestawu głośnomówiącego zwiększa ryzyko.

Rozmowa przez telefon powoduje opóźnione reakcje i jest bardzo ryzykowna. Pisanie lub odbieranie SMS - a oznacza konieczność oderwania wzroku od tego, co dzieje się na drodze. Ten problem dotyczy nie tylko kierowców, ale również rowerzystów i pieszych, a zwłaszcza młodych ludzi, którzy wpatrzeni w swoje telefony komórkowe, powodują zagrożenia w ruchu drogowym, narażając się na utratę zdrowia, a niekiedy i życia.

Na naszym rynku pojawiła się aplikacja Pokemon Go, która skłania ludzi do chodzenia w różne miejsca i wpatrywania się w ekran, niekiedy pokonując nawet kilka ładnych kilometrów. Problem polega na tym, że wpatrzone w ekrany swoich telefonów młode osoby wchodzą na znaki, słupy albo przekraczają nieuważnie jezdnię i zostają potrącone przez nadjeżdżające pojazdy.

 

opr. podkom. Maja Piwowarska

Oficer Prasowy KPP Wschowa

Powrót na górę strony